Rates Ratios and Proportions Vocabulary
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+5
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Determine if the pair of ratios or rates are equivalent.
$15 for 5 pairs of socks; $25 for 10 pairs of socks
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If it costs $15.00 for 6 gallons of gasoline, how much will it cost for 8 gallons?
$48.00
$2.50
$20.00
$11.25
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jocelyn was shopping at a farmers’ market. She observed the prices of cucumbers at several stands. Which sign shows a proportional relationship in the pricing of the cucumbers?
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
On average, Shawnte drinks ½ of a 6 - ounce glass of water in 2/3 hour. How much water does she drink in an hour?
0.75 ounces
2 ounces
4.5 ounces
9 ounces
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better deal? 5 candy bars for $4.35 or 7 candy bars for $6.23?
5 candy bars $4.35
7 candy bars for $6.23
They are equal.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?
1 1/8 cups
1/2 cups
8/9 cups
2 cups
Tags
CCSS.7.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ойға шабуыл
Quiz
•
8th Grade
10 questions
sistema de numeração decimal
Quiz
•
1st - 6th Grade
15 questions
Adición y sustracción de Números Enteros
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MGSE.7.G2 (Triangles)
Quiz
•
KG - University
10 questions
punto medio 2.
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Divsion von Brüchen
Quiz
•
6th Grade
10 questions
ASAL SAYILAR
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Fracciones
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
