Rates Ratios and Proportions Vocabulary

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

6th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

latihan Bilangan bulat

latihan Bilangan bulat

7th Grade

10 Qs

Penyelesaian Pecahan Tahun 6

Penyelesaian Pecahan Tahun 6

6th Grade

10 Qs

Remedial UH Fungsi

Remedial UH Fungsi

11th Grade

12 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

7th Grade

9 Qs

Set Notations

Set Notations

12th Grade

15 Qs

Central Tendency (Ungrouped Data)

Central Tendency (Ungrouped Data)

7th Grade

10 Qs

DBM20023 Exponential Differentiation

DBM20023 Exponential Differentiation

University

10 Qs

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

Rates Ratios and Proportions Vocabulary

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.3A, 6.RP.A.1, 7.RP.A.1

+5

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Determine if the pair of ratios or rates are equivalent.

$15 for 5 pairs of socks; $25 for 10 pairs of socks

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If it costs $15.00 for 6 gallons of gasoline, how much will it cost for 8 gallons?

$48.00

$2.50

$20.00

$11.25

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jocelyn was shopping at a farmers’ market. She observed the prices of cucumbers at several stands. Which sign shows a proportional relationship in the pricing of the cucumbers?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On average, Shawnte drinks ½ of a 6 - ounce glass of water in 2/3 hour. How much water does she drink in an hour?

0.75 ounces

2 ounces

4.5 ounces

9 ounces

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better deal? 5 candy bars for $4.35 or 7 candy bars for $6.23?

5 candy bars $4.35

7 candy bars for $6.23

They are equal.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A recipe calls for 2/3 cup white sugar for every ¾ cup brown sugar. If I want to use 1 cup of white sugar, how much brown sugar should I use?

1 1/8 cups

1/2 cups

8/9 cups

2 cups

Tags

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?