Find the unit rate of 8 lb of meat for $28.
Ratio, Rate, and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$3.00
$3.50
$4.00
$4.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $2.95 for 5 cans.
$0.62/can
$0.57/can
$0.60/can
$0.59/can
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of 5 lawns for $90.
$19
$18
$17
$20
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A dairy farm has the following cows: 12 Holstein, 6 Jersey, and 4 brown Swiss. Find the ratio in lowest terms of Holsteins to Jerseys
5.
DROPDOWN QUESTION
1 min • 1 pt
A (a) is a type of ratio that compares quantities with different units of measure. Such as comparing miles and minutes or dollars and hours. A (b) is a comparison to ONE unit, such as miles per minute or dollars per hour. To solve any unit rate problem, you must determine the amount for 1.
rate
unit rate
6.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
What is a rate for this graph?
20 minutes per 6 miles
60 minutes per 12 miles
80 minutes per 24 miles
100 minutes per 24 miles
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Envision 2-1 to 2-3 Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
4th - 7th Grade
15 questions
Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratio tables, unit rates, best buy and graphs

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Ratios and Rates Vocabulary 2020-2021

Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade