Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$32.00
$0.50
$3.20
$5.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the cost of long distance calls based on the number of minutes used. Is there a constant rate of change, and if so what is it?
Yes, 10 calls per minute
Yes, $.10 per minute
Yes, $.40 per minute
Not a constant rate
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many pencils are there?
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Concept of Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate Fraction

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Ratio Rate Unit Rate Vocabulary

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Mca Prep Day 3: Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Ratio Rate Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratio, Rate or Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade