Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Rate

Unit Rate and Rate

7th Grade - University

15 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

Identify Rate, Unit Rate, Ratio

7th Grade - University

14 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade - University

11 Qs

Problem Solving About Rate and Unit Rate

Problem Solving About Rate and Unit Rate

7th Grade - University

13 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Ratio, Unit Rate and Proportional

Ratio, Unit Rate and Proportional

7th Grade - University

15 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

$32.00

$0.50

$3.20

$5.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the cost of long distance calls based on the number of minutes used. Is there a constant rate of change, and if so what is it?

Yes, 10 calls per minute

Yes, $.10 per minute

Yes, $.40 per minute

Not a constant rate

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many pencils are there?

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?