There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
Rate or Unit Rate or Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12 : 4
2 to 6
1 : 3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is a UNIT RATE?
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a ratio in fraction form that has a _____________________________ of 1.
numerator
bottom number
fraction
denominator
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Better Buy

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate Cardetta

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates & Word problems Quiz Period 3/4

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Best Deal Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Unit Rates/Ratios

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade