What is the unit rate, in miles per hour, for the graph?
Statistics Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
60 miles per hour
30 miles per hour
120 miles per hour
90 miles per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate, in hours worked per day, of the table?
hour worked a day
hour worked for 6 days
hours worked for 12 days
hours worked a day
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the unit rate of the table?
$1.05
$0.15
$15.00
$0.35
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How many miles per hour does the jet travel at?
840 miles per hour
420 hours per mile
420 miles per hour
840 hours per mile
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A car travels 150 miles in 3 hours. What is the unit rate in miles per hour?
50 miles/hour
45 miles/hour
100 miles/hour
60 miles/hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A table shows the relationship between the number of hours worked and the amount earned at a job. If the table shows that 4 hours of work earns $36, what is the unit rate of pay per hour?
$9/hour
$10/hour
$8/hour
$12/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
100
1
10
1000
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Constant of Proportionality Review

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade