If it takes Cevela ½ a can of sauce to cover ¾ of a pizza, compute the unit rate in terms of cans of sauce per pizza.
Rate Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
1¼ cans of sauce per pizza
⅜ cans of sauce per pizza
⅔ cans of sauce per pizza
1½ cans of sauce per pizza
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
During a bake sale, in 1/3 hours you sold 3/2 dozen cookies. What is the unit rate for the dozens of cookies sold per hour?
1/2
2/1
9/2
6/1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate.
Hannah reads 5/ 8 page in 2/3 minute
15/16 pages per minute
10/24 pages per minute
5/8 pages per minute
16/15 pages per minute
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a dog can eat 1/3 of a bag of food in 1/2 week, how many bags of food can the dog eat in 1 week?
1/6
2/3
3/2
5/6
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jesse has a container that contains 18 3/4 cups of ice cream. How many 1/3 cup servings are in the container?
6
50
56
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
I run 1/2 of a mile in 1/4 of an hour.
1/2
1/4
2
4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Slope Practice

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
7.RP.1 Unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade