Find the unit rate from this complex fraction
_3/4_
1/2
Find Unit Rates Ratios of Fractions
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate from this complex fraction
_3/4_
1/2
3/2
3/8
1-1/2
5/4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio is
another way of multiplying
a comparison of two quantities using division.
is a two dimensional figure.
is the same as the associative property.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is
a rate with the numerator of one.
a rate with the denominator of one.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 7 pts
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate:
Dan drove 135 miles in 3 hours.
45 miles per hour
405 miles per hour
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a) 11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
20 questions
Constant Rate of Change
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Topic 2 Review - Analyze and Use Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade
22 questions
constant of proportionality
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Ratio Tables & Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratios and Proportions Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Unit Rates Plus
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate, Rates & Proportions
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives
Quiz
•
6th Grade