Comparison of 2 quantities using division
Ratio and Unit Price

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
ratio
rate
unit rate
unit price
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cost per ONE
unit price
unit rate
percent
proportion
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ratios with the SAME value when simplified
equivalent ratios
unit rates
proportions
unit price
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Display of equivalent ratios in rows and columns
ratio table
proportion
unit rate
unit price
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price:
3 ounces cost $2.73
$0.91 per ounce
$1.10 per ounce
$0.27 per ounce
$8.19 per ounce
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the better buy?
8 ounce package that costs $2.80
15 ounce package that costs $5.55
26 ounce package that costs $8.58
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
6th 5-6 Compare Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Bits & Pieces Review 2

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportions and ratios, oh my!

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Review Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratio, Rate, Proportion

Quiz
•
9th - 10th Grade
18 questions
Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade