Ratio and Unit Price

Ratio and Unit Price

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rate in Table and Diagram

Rates and Unit Rate in Table and Diagram

6th Grade - University

20 Qs

Unit Rate Pre-Assessment

Unit Rate Pre-Assessment

7th Grade

21 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

19 Qs

Unit 3 vocabulary

Unit 3 vocabulary

7th Grade

18 Qs

Topic 2 - Proportional Relationships Vocab Fast and Curious

Topic 2 - Proportional Relationships Vocab Fast and Curious

7th Grade

21 Qs

Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

Chapter 1 Test Review ~ Rates and Ratios

6th Grade

18 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates & Unit Rate Quiz Review

Rates & Unit Rate Quiz Review

6th Grade

20 Qs

Ratio and Unit Price

Ratio and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Comparison of 2 quantities using division

ratio

rate

unit rate

unit price

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cost per ONE

unit price

unit rate

percent

proportion

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ratios with the SAME value when simplified

equivalent ratios

unit rates

proportions

unit price

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Display of equivalent ratios in rows and columns

ratio table

proportion

unit rate

unit price

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price:


3 ounces cost $2.73

$0.91 per ounce

$1.10 per ounce

$0.27 per ounce

$8.19 per ounce

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
A
B
C
D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is the better buy?

8 ounce package that costs $2.80

15 ounce package that costs $5.55

26 ounce package that costs $8.58

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?