Mr. Keys made $90 in 5 hours. What is the unit rate?
Ratios Rates Unit Rates and Complex Fractions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$18 per hour
$1 in 18 hours
$90:5h
5 to 90
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Convert to a decimal
3/8
.325
.250
.500
.375
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What are complex fractions?
Fractions that are too confusing.
Fractions with one or more fractions in the numerator, denominator, or both.
Fractions that are fun.
I don't know.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Unit rates are....
ratios whereby the amount given is per 1 unit
ratios whereby the amount given is per 2 units
ratios whereby the amount given is per 10 units
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate for 10 apples that cost $2.00
$20.00 per apple
$0.20 per apple
$0.50 per apple
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If there are 2 cats and 5 dogs what is the ratio of cats to dogs?
2:5
5:2
10:1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of strawberries to the total if there are 20 strawberries and 35 grapes?
20:35
35:20
20:55
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates, Ratios, Unit Rates, and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Discovery 7th Grade Unit Rates and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Beginning Ratios

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios, Rates, Proportions, Slope

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade