Review Functions Unit Rates and Equations

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds purchased. What is the unit rate (PRICE OF 1) banana?
$5.00 per pound
$1.25 per pound
$1.00 per pound
$0.80 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sarah has been keeping track of how many hours she practices basketball each week and thinks that the percentage of free throws she makes during practice improves the more she practices. To check this, she makes a graph comparing the number of hours she practices each week with the percentage of free throws she makes each week. Based on what she learned in her Algebra class, she realizes that her graph represents a function. Which of these could be Sarah’s graph?
A
B
C
D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which set of ordered pairs does NOT represent a function?
{(1, 2), (1, 3), (1, 4)}
{(2, 3), (3, 3), (4, 3)}
{(2, 2), (3, 3), (4, 4)}
{(0, 0), (1, 3), (2, 6)}
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In which graph is y not a function of x?
A
B
C
D
Tags
NC.8.F.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A system of equations is shown below. y = 2x - 9 y = x + 3 What is the solution to the system of equations?
(-1, 4)
(4, -1)
(12, 15)
(15, 12)
Tags
NC.8.EE.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement is true about the system of equations shown below? y = 6x + 4 y = 2(3x + 2)
The solution is ((-1 2/3), 0).
The solution is ((0, 0)).
There is no solution.
There are infinite solutions.
Tags
NC.8.EE.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which graph represents a linear function?
A
B
C
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
19 questions
proportional relationship study guide

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Constant Rate of Change (CROC)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate of Change in Tables

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade