Which is a unit rate?
Finding Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
5 hamburgers: 3 people
2 teaspoons : 1 cupcake
3 hours: 2 hours
6 meters: 4 days
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A babysitter made $20 for 4 hours. What rate does the babysitter charge per hour?
$4 per hour
$5/hour
$20 per hour
$80/hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A pump moves 42 gallons in seven minutes. Find the unit rate.
5
6
7
8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You're throwing a party and you order 15 pizza for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$6.50 per pizza
$7.25 per pizza
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline. What was the price per gallon?
$4.00
$9.00
$2.50
$3.00
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When finding a UNIT RATE, you should __________ the top number by the bottom number.
Add
Subtract
Multiply
Divide
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
18 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade