You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rate and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
20 pencils
24 pencils
96 pencils
48 pencils
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates and Unit Rate Analysis

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Rate and Unit rate

Quiz
•
University
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios Rates Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade