Find the unit rate of 40 meters in 16 seconds
Unit Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0.4 meters per second
0.4 seconds per meter
2.5 meters per second
640 meters per second
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers.
$0.63 per pound
1.59 pounds
$1.59 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the complex fraction shown.
9/40
40/9
10/36
5/18
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?
$0.25
$1.25
$0.50
$0.33
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There were 5 ice cream cones for every 3 brownies sold at the ice cream shop. If there were 24 brownies sold, how many ice cream cones were sold?
8
15
40
29
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this table proportional?
Yes
No
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
13 questions
5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
WH: Constant of Proportionality: Equations and Descriptions

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate/Proportion

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Proportions Ratios Rate

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality, y=kx

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Ratios and Proportions 20 Questions

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade