Ratio Numbers

Ratio Numbers

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

March MATHness Grade 8 Week 2

March MATHness Grade 8 Week 2

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio Review

Ratio Review

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

12 Qs

Ratio and Rates

Ratio and Rates

6th Grade

17 Qs

Review for PRO Quiz 1

Review for PRO Quiz 1

7th Grade

10 Qs

Rates Ratios and Proportions Practice

Rates Ratios and Proportions Practice

7th Grade

10 Qs

Quiz 1 - Retake2

Quiz 1 - Retake2

7th Grade

16 Qs

Ratios, Rates & Proportions

Ratios, Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratio Numbers

Ratio Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 

3:5

1:3

3:11

3:10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If there are 5 boys and 7 girls, write the ratio of girls to boys.

5 to 7

7 to 5

5 to 12

7 to 12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Shelly paid $3 for 6 muffins and Mrs. Kloske paid $9 for 18 muffins.  

yes, equivalent

no, not equivalent

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Kevin is mixing paint to make orange. The ratio of red paint to yellow paint is 3 oz to 5 oz. How much yellow paint should he mix with 9 oz of red paint?

15 oz

30 oz

45 oz

11 oz

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound

$1 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of adults to children at an amusement park is 3 to 5. If there are 225 children, how many adults are at the amusement park?

135

360

45

75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Meg makes a flour blend at home using barley and wheat flour in a ratio of 2:3. How many ounces of barley does she use when she uses 27 ounces of wheat flour?

18

36

81

26

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?