A measurement of something, like growth or speed. (unit, proportion, rate)
Proportion Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
An example of unit rate is "10 mile per hour"? Write "true" or "false"
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
9
10
40
5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate of change represents the following the graph shown?
$ 5 per movie
$10 per movie
$1 per movie
$0.20 per movie
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The owner of a skating rink uses a rate table so that he can look up charges quickly.
What is the unit rate?
$6.50 per hour
$7.50 per hour
$6.00 per hour
$7.00 per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12 ounce shampoo bottle lasts Mike 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
6 weeks
30 weeks
20 weeks
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 6-ounce package of fruit snacks contains 45 pieces. How many pieces would you expect in a 10-ounce package?
25 pieces
35 pieces
75 pieces
70 pieces
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Tables and Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportions Using Tables/Graphs

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratios and Proportions Quiz

Quiz
•
6th Grade
10 questions
3.3 Equations in y=mx Form

Quiz
•
8th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade