What is the unit price if you spend $1.68 for 8 ounces?
Concept of Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.17 per ounce
$0.18 per ounce
$0.19 per ounce
$0.21 per ounce
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$7.25 per pizza
$6.50 per pizza
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
Miles and cars
Miles and hours
Miles only
Hours only
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
17 questions
Applying Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade