Identifying Rates

Identifying Rates

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Concept of Unit Rate

Concept of Unit Rate

7th Grade - University

11 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Identifying Rates

Identifying Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
5:12
7:12
5:7
7:5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

How many pencils are there?

20 pencils

24 pencils

96 pencils

48 pencils

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
a
b
c
d

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?