Which statement best describes the unit rate?
Easy Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
50 cm per second
300 cm per second
1 cm per second
25 cm per second
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Blen is babysitting for her neighbor. She made a double number line to represent how many hours she worked and the total amount of money earned. How much did Blen make per houor?
$10 per hour
$9 per hour
$30 per hour
$15 per hour
$18 per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A factory produces 240 widgets in 8 hours. What is the unit rate of production in widgets per hour?
20 widgets per hour
25 widgets per hour
30 widgets per hour
35 widgets per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cyclist covers a distance of 150 kilometers in 3 hours. What is the unit rate of the cyclist's speed in kilometers per hour?
45 kilometers per hour
50 kilometers per hour
55 kilometers per hour
60 kilometers per hour
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A printer prints 600 pages in 10 minutes. What is the unit rate of the printer's speed in pages per minute?
50 pages per minute
55 pages per minute
60 pages per minute
65 pages per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A runner completes 12 laps in 24 minutes. What is the unit rate of the runner's speed in laps per minute?
0.5 laps per minute
1 lap per minute
1.5 laps per minute
2 laps per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe requires 4 cups of flour to make 8 cookies. What is the unit rate of flour used per cookie?
0.25 cups per cookie
0.5 cups per cookie
0.75 cups per cookie
1 cup per cookie
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Comparing Unit Rates (Better Buy)

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Rates, unit rates and better buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade