Which of the following is NOT an equivalent ratio to 15:20?
Ratio

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3:4
45:60
75:100
8:10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a bag of 6 oranges costs $4.20, what is the cost of one orange?
$0.60
$0.70
$0.80
$0.90
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A recipe calls for 2 tablespoons of oil for every 3 tablespoons of vinegar. If you use 9 tablespoons of vinegar, how much oil do you need?
4 tablespoons
5 tablespoons
6 tablespoons
7 tablespoons
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In math class there are 24 girls and 12 boys. What is the ratio of boys to girls?
12:24
12:36
24:36
11:12
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
There are 3 red dots, 4 blue dots, and 7 green dots. What is the ratio of green dots to all the other dots. Simplify your answer.
7:14
1:7
4:7
3:7
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Which answer is correct? There are 5 triangles and 10 squares. What is the ratio of squares to triangles? Simplify your answer.
5:10
10:5
2:1
1:2
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the answer. If there are 7 boys in a class and 14 girls what is the ratio of girls to the entire class? _:21
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios Check

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratio and proportion

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Mathematic Year 5 - Ratio

Quiz
•
12th Grade
15 questions
Ratios, Rates & Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade