Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

5th - 7th Grade

12 Qs

Rates Ratios and Proportional Reasoning

Rates Ratios and Proportional Reasoning

7th Grade - University

15 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

BIM Ch 5 Test. Ratios and Proportions

BIM Ch 5 Test. Ratios and Proportions

7th Grade

10 Qs

12/9 Proportional Unit Rates Test Practice

12/9 Proportional Unit Rates Test Practice

6th - 8th Grade

10 Qs

unit rates

unit rates

7th Grade

16 Qs

ratios and proportions

ratios and proportions

5th - 7th Grade

12 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

$79.80

$6.00

$13.30

$13.31

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?

31 mpg

17 mpg

51 mpg

15 mpg

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?

246 mph

356 mph

256 mph

356 mph

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What's the better deal? 8 packs of paper for $6.40 OR 3 packs of paper for $2.55?

8 packs of paper for $6.40

3 packs of paper for $2.55

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 bagels costs $7.50. At that rate, how much would 13 bagels cost?

$12.75

$15.50

$1.25

$16.25

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A puma runs 315 meters in 14 seconds. At that rate, how far can the puma run in 20 seconds?

4,410 meters

22.5 meters

45 meters

450 meters

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?