Peter paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$79.80
$6.00
$13.30
$13.31
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
31 mpg
17 mpg
51 mpg
15 mpg
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A train can travel 1,230 miles in 5 hours. What is the unit rate that the train is traveling per hour?
246 mph
356 mph
256 mph
356 mph
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What's the better deal? 8 packs of paper for $6.40 OR 3 packs of paper for $2.55?
8 packs of paper for $6.40
3 packs of paper for $2.55
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 bagels costs $7.50. At that rate, how much would 13 bagels cost?
$12.75
$15.50
$1.25
$16.25
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A puma runs 315 meters in 14 seconds. At that rate, how far can the puma run in 20 seconds?
4,410 meters
22.5 meters
45 meters
450 meters
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Understanding Unit Rates in Real Life

Quiz
•
11th Grade
20 questions
7th Unit rates,proportional,complex fractions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Week 8 math warm up

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Understanding Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade