What is the unit rate for the cereal?
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
.32 ounces per dollar
$.32 per ounce
$5.76 per ounce
18 ounces per dollar
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
9 colored pencils for $2.88.
$.32 per pencil
.32 pencils per dollar
9 pencils per dollar
$2.88 dollars per pencil
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
1/3 gallon of apple juice for $2.44.
$2.44 per gallon
$.81 per gallon
$7.32 per gallon
1/3 gallon per dollar
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit price.
5 cucumbers for $5.95.
1.19 cucumbers per dollar
$1.19 per cucumber
5 cucumbers per dollar
$5.95 dollars per cucumber
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
1
3
2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a car travels 300 miles in 5 hours, what is the unit rate of miles per hour?
60 miles/hour
55 miles/hour
65 miles/hour
75 miles/hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which statement describes a unit rate?
A
B
C
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate - Word Problems

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
21 questions
7R Unit 5 RRP Quiz Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade