WRITE AN EQUATION
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
Expressions, Equations
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
WRITE AN EQUATION
331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
7x+6=331
13x=331
6x+7=331
331-7=6x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
7x- 24=10
7x+ 10=24
10+x=14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x/5 - 13 = 20
145
165
180
190
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3 + (1∕4)a = 31
a= 28
a= 112
a= 7
a= 67
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the solution:
y + 6 = 20
y = 22
y = 13
y = 14
y = 16
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
x - 10 = 12
x = 22
x = -22
x = 2
x = -2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the solution:
12 + z = 15
z = -3
z = 3
z = -27
z = 27
15 questions
Substitution
Quiz
•
7th Grade
10 questions
TPS UTBK 3
Quiz
•
12th Grade
15 questions
Substitution Practice
Quiz
•
5th - 7th Grade
14 questions
ADDITIONAL MATHEMATICS
Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Distributive Property
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Evaluating Expressions
Quiz
•
9th Grade
10 questions
SETS
Quiz
•
11th Grade
11 questions
Substituting Variables
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade