Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Division Word Problems STAAR

Decimal Division Word Problems STAAR

5th - 6th Grade

12 Qs

Division With Decimals

Division With Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

Divide Decimal Numbers by Decimal Numbers Word Problems

Divide Decimal Numbers by Decimal Numbers Word Problems

5th - 6th Grade

12 Qs

Fifth Word Problem Decimal Division

Fifth Word Problem Decimal Division

5th - 6th Grade

12 Qs

Division and Multiplication of Decimals Word Problems

Division and Multiplication of Decimals Word Problems

5th - 6th Grade

12 Qs

Dividing Decimals by Decimals Word Problems Practice

Dividing Decimals by Decimals Word Problems Practice

5th - 6th Grade

12 Qs

Divide by Two Digits Word Problems

Divide by Two Digits Word Problems

5th - 6th Grade

12 Qs

Decimals Word Problem

Decimals Word Problem

5th Grade - University

10 Qs

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Decimals Adding Multiplying Dividing Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.8 ÷ 4

7

0.7

0.07

70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13

$0.21

$0.25

$2.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?

$8.98

$9.95

$53.70

$65.70

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Davis earned $36.12 for making 7 touchdowns at his football game.  How much does he make per touchdown? 

$5.17

$5.12

$5.14

$5.16

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?

$38.25 

$1.53

$2.00

$1.13

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 

0.125 trail mix

12.5 pounds

1.25 pounds

12.5 trail mix

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?