Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals and Whole numbers

Multiplying Decimals and Whole numbers

5th Grade

20 Qs

Customary Units of Measurement Review

Customary Units of Measurement Review

5th Grade

15 Qs

Customary conversions: Length and mass

Customary conversions: Length and mass

6th Grade

20 Qs

Christmas Math Trivia

Christmas Math Trivia

6th - 8th Grade

20 Qs

ADDITION AND SUBTRACTION OF DECIMALS

ADDITION AND SUBTRACTION OF DECIMALS

6th Grade

15 Qs

11.5 Add/Subtract Decimals

11.5 Add/Subtract Decimals

7th Grade

20 Qs

Miles, Yards, Feet, & Inches

Miles, Yards, Feet, & Inches

5th Grade

20 Qs

NBT.7 Review

NBT.7 Review

5th Grade

15 Qs

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Add Subtract Decimals 2-Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Neilson bought a watermelon from C&C Farms.  It weighed 10.25 pounds. If she cut it into 5 pieces, how many pounds did each piece weigh?

.25

.05

.15

.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33

0.44

3.96

5.28

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Haley and her 4 friends decide to go out to dinner at AppleBee's. The bill for their table came to $85.30. If they want to split the bill evenly between them, how much will each person pay?

$17.06

$16.33

$20.16

$18.46

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cathy bought 2 notebooks that were $2.25 each, and a box of markers that was $3.68. What is the total cost of her notebooks and markers?

$5.93      

$8.18      

$9.61

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kelli bought 2 notebooks for $3.15 each and a backpack for $12.40. How much money did she spend?

$15.55

$17.55

$18.70

$19.70

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

MaKayla had $3.00 to spend at the school store. The prices are shown in the table below. She bought 2 spiral notebooks, 3 pens, and an eraser. How much money did MaKayla have left after she bought these items?

$0.15

$0.35

$1.72

$2.85

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Xavier spent $15.68 on a shirt, $29.67 on shoes, and $14.95 on pants. How much did he spend?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?