Multi-Step Decimal Practical Problems

Multi-Step Decimal Practical Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.3K Whole Numbers

5.3K Whole Numbers

5th Grade

15 Qs

Multiplying Fractions

Multiplying Fractions

5th Grade

15 Qs

7th Grade Math STAAR Review: Algebraic Relationships

7th Grade Math STAAR Review: Algebraic Relationships

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit 3 Review - Grade 5

Unit 3 Review - Grade 5

5th Grade

20 Qs

Writing Functions

Writing Functions

9th Grade

20 Qs

Unit 3 Assessment: +/-/x Word Problems

Unit 3 Assessment: +/-/x Word Problems

5th Grade

15 Qs

Linear Function Word Problems

Linear Function Word Problems

9th Grade

23 Qs

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

5th Grade

15 Qs

Multi-Step Decimal Practical Problems

Multi-Step Decimal Practical Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For lunch, Martin buys a sandwich for $4, an apple for $1, and a drink for $2. How much change will Martin receive if he pays with a $20 bill? Use the strip diagram in the picture to help solve the problem.

$7

$13

$27

$12

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Dave tiled his porch floor. He bought 25 black tiles and 23 white tiles. Each tile cost $2. How much money did Dave spend to tile his porch floor? Use the strip diagram in the picture to help you solve the problem.

$96

$48

$50

$99

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sally and Byron mow lawns in the summer. Sally mows 5 lawns each week. Byron mows three times as many lawns each week as Sally. Byron gets paid $20 for each lawn he mows. How much money does Byron get paid each week? Use the strip diagram in the picture to help solve the problem.

$15

$25

$100

$300

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

For breakfast, Joe bought a muffin for $1.60 and a cup of coffee for $0.55. For lunch, Joe had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $2.75, the salad cost $7.85, and the lemonade cost $0.65. How much more money did Joe spend on lunch than on breakfast?

$13.40

$11.25

$9.10

$2.15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Roy and two friends went to the movies.  They each spent $6.50 on a movie ticket and they each spent $4.25 on snacks.How much did the boys spend?

$21.50

$32.25

$10.75

$40.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Katherine has $22.23.  Rebecca has $12.42.  Jessica has $4.48.  What is the difference between the amount of money that Katherine has and the combined amount of money that Rebecca and Jessica have?

$39.13

$16.90

$8.35

$5.33

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Laney pays $0.99 for each song she downloads from the Internet. In total, she paid $24.75 for songs from the Internet. How many songs does Laney download?

20 songs

25 songs

30 songs

35 songs

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?