Multiply Divide Positive Rational Numbers

Multiply Divide Positive Rational Numbers

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportion Ratio Word Problems

Proportion Ratio Word Problems

7th Grade - University

12 Qs

Ratio and Rate Word Problems

Ratio and Rate Word Problems

6th Grade - University

14 Qs

Ratios Part to Whole

Ratios Part to Whole

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

15 Qs

All About Mrs. Lundeen

All About Mrs. Lundeen

7th - 8th Grade

14 Qs

Act Practice Fraction

Act Practice Fraction

9th - 12th Grade

15 Qs

7th grade Number systems

7th grade Number systems

7th Grade

16 Qs

Operations Decimals and Fractions

Operations Decimals and Fractions

6th Grade

18 Qs

Multiply Divide Positive Rational Numbers

Multiply Divide Positive Rational Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.NS.A.1, 5.NF.B.6, 7.EE.B.3

+9

Standards-aligned

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.5.NF.B.5A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.6.RP.A.3D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the product.  Then, simplify.

2/24

3/24

1/12

3/16

Tags

CCSS.5.NF.B.6

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Darren worked 16 hours last week. This week, he will work 1.3 times as many hours. How many hours will Larry work this week?

20.8

208

2.80

None of the above

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

On Saturday,12 friends go ice skating.Altogether,they pay $83.40 for admission.They share the cost equally.How much does each person pay?

7.95

6.95

9.93

8.73

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One pound of strawberries cost $4.26. Anna buys 5 pounds of strawberries. How much will the strawberries cost?

$2,130

$21.30

$21.03

None of the above

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?