65.28 ÷ 12 =
Divide Decimals by a Whole Number

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
5.4
5.04
54
0.54
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans. If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?
4
1.04
1.40
1.004
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?
1.54 apples per dollar
1.54 dollars per apple
$0.65 per apple
not here
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It takes Officer Belmarez 48 minutes to eat 32.4 hot dogs. How many hot dogs can he eat per minute?
0.4
0.775
0.675
0.59
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is 62.2 / 4 ? (no calculator please)
155.5
1.555
15.55
17.55
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
1.8 ÷ 6
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
7th Grade Math Quiz 1

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Nov 24 Initial Value/ Rate of change

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Divide a Decimal by a Whole number

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Slope & Slope-Intercept Form

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Multiplying Decimals

Quiz
•
5th Grade
15 questions
Ratios, Equivalent Ratios, Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Review: Slope & Rate of Change

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Slopes and Y-Intercepts

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade