Divide Decimals by a Whole Number

Divide Decimals by a Whole Number

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th Grade

20 Qs

Slope/Unit Rate QUIZ

Slope/Unit Rate QUIZ

8th Grade

15 Qs

Matematik Tahun 6 - Perpuluhan

Matematik Tahun 6 - Perpuluhan

7th - 8th Grade

20 Qs

Prices - Unit cost

Prices - Unit cost

7th Grade

16 Qs

Kuiz Matematik Tahun 6

Kuiz Matematik Tahun 6

6th Grade

19 Qs

Quiz 9-1 through 9-4

Quiz 9-1 through 9-4

7th Grade

20 Qs

Slope (Multiple Representations)

Slope (Multiple Representations)

8th Grade

20 Qs

Kuiz Matematik Ting 1

Kuiz Matematik Ting 1

8th - 12th Grade

20 Qs

Divide Decimals by a Whole Number

Divide Decimals by a Whole Number

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

65.28 ÷ 12 =

5.4

5.04

54

0.54

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A candy store owner has 8.32 pounds of jelly beans.  If she splits the jelly beans into 8 jars, how many pounds of candy will go in each jar?

4

1.04

1.40

1.004

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At the market, 7 apples cost $4.55. What is the cost per apple?

1.54 apples per dollar

1.54 dollars per apple

$0.65 per apple

not here

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It takes Officer Belmarez 48 minutes to eat 32.4 hot dogs. How many hot dogs can he eat per minute?

0.4

0.775

0.675

0.59

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is 62.2 / 4 ? (no calculator please)

155.5

1.555

15.55

17.55

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

1.8 ÷ 6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?