Decimal Division

Decimal Division

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dividing Decimals

Dividing Decimals

4th - 5th Grade

15 Qs

Multiplying / Dividing Decimals

Multiplying / Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

Division of Decimals

Division of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Long Division Practice

Long Division Practice

5th Grade

15 Qs

Decimal Review

Decimal Review

5th - 6th Grade

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th Grade

20 Qs

Dividing Decimals and Coordinate Grids

Dividing Decimals and Coordinate Grids

5th Grade

18 Qs

6th Grade Conn - Decimals - dividing and multiplying

6th Grade Conn - Decimals - dividing and multiplying

6th Grade

20 Qs

Decimal Division

Decimal Division

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the image to solve the following problem.

Which division equation does the model represent?

A. 0.96 ÷ 4 = 0.24

B. 24 ÷ 4 = 6

C. 4 ÷ 0.24 = 96

D. 96 ÷ 4 = .24

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Jacob and his buddies paid $35.01 at a football game to buy 9 cheeseburger meals.  how much did each cheeseburger meal cost?

$2.85

$2.89

$3.84

$3.89

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jacob and his buddies paid $35.01 at a football game to buy 9 cheeseburger meals.  how much did each cheeseburger meal cost?

$2.85

$2.89

$3.84

$3.89

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the result of dividing 6.25 by 5 using long division?

1.25

4.25

2.5

0.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

1.37÷0.4

3.667

3.425

3.422

3.786

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Divide the Numbers:
  9.6  ÷  8

12

1.6

76.8

1.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A construction company paid $3,792.40 for 76 cases of nails. What is is the cost of one case of nails.

$50.00

$49.90

$52.90

$45.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?