Dividing Whole Numbers and Decimals

Dividing Whole Numbers and Decimals

5th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MCE Division Review

MCE Division Review

5th Grade

14 Qs

One Step Word Problems

One Step Word Problems

8th - 10th Grade

20 Qs

Dividing with Decimals

Dividing with Decimals

6th Grade

20 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

15 Qs

6th Grade Unit Conversions

6th Grade Unit Conversions

6th Grade

15 Qs

Division with Fractions

Division with Fractions

3rd - 6th Grade

15 Qs

Math 6:  Virginia SOL Review 2016 (3)

Math 6: Virginia SOL Review 2016 (3)

6th Grade

20 Qs

Convert Units of Length

Convert Units of Length

6th Grade

14 Qs

Dividing Whole Numbers and Decimals

Dividing Whole Numbers and Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The answer to a division problem.

sum

product

quotient

difference

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Anita pays $20.70 to copy an 18 page report. What is the cost for each page?

$1.05

$1.03

$1.15 

$1.10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

June has 1.32 pounds of candy. She wants to share it equally with herself and 3 friends. how much candy will each person receive? 

0.33

0.44

3.96

5.28

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is 16.62 / 4? (no calculator please)

4.15

4.155

41.55

41.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Amber saved a total of $3.20 over 5 weeks. She saved the same amount of money each week. How much money did Amber save each week?

$1.44

$1.56

$1.80

$0.64

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Petra cut a 14.5 inch ribbon into 5 equal pieces. How long is each piece?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mrs. Baldree, Mrs. Harper, Ms. Pike and Mrs. Peacock went to lunch this weekend. The lunch total was $81.20. How much does each person owe if they split it evenly?

$2.30

$23.00

$21.30

$20.30

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?