Decimal Division

Decimal Division

4th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Fraction/Decimal Conversion (Benchmarks)

Fraction/Decimal Conversion (Benchmarks)

4th - 6th Grade

15 Qs

Decimals

Decimals

4th Grade

18 Qs

decimal

decimal

5th Grade

15 Qs

Decimals

Decimals

5th Grade

14 Qs

Basic of Decimal

Basic of Decimal

6th Grade - University

14 Qs

enrichment decimals

enrichment decimals

4th Grade

18 Qs

Reveal Math Division Decimals

Reveal Math Division Decimals

6th Grade - University

18 Qs

quiz

quiz

6th Grade

18 Qs

Decimal Division

Decimal Division

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

1/200

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

3/8

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

1/2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Convert fraction to a decimal

9/10

5.

MATH RESPONSE QUESTION

1 min • 1 pt

0.294 ÷ 3

Mathematical Equivalence

ON

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Joss earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?

$8.98

$9.95

$53.70

$65.70

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30

$6.50

$13.00

$0.65

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?