Multiplying Decimals and Real World Word Problems

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication of Decimals

Multiplication of Decimals

4th - 6th Grade

15 Qs

Dividing with Decimals

Dividing with Decimals

6th Grade

20 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

6th - 7th Grade

15 Qs

Writing and Solving Equations from Word Problems

Writing and Solving Equations from Word Problems

7th Grade

20 Qs

Divide Decimals

Divide Decimals

6th Grade

20 Qs

Tax, Tip, & Discount Review

Tax, Tip, & Discount Review

6th Grade

16 Qs

Two-step equations RMS

Two-step equations RMS

7th Grade

18 Qs

Topic 6 enVision Math 5th Grade

Topic 6 enVision Math 5th Grade

4th - 7th Grade

15 Qs

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

Multiplying Decimals and Real World Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 2+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A car rental company charges $0.07 per mile for a rental car. If a customer drives 42 miles, how much will the mileage charge be?

$2.84

$2.94

$284.00

$294.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A group of 65 first graders are attending a field trip to the Science Museum. If each student's admission ticket costs $9.50, how much did it cost for all of the first graders to attend?

$53.75

$72.25

$582.75

$617.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Sam earns $50.25 each week working a part time job. He works the same amount of time each day for 5 weeks. What is the total amount of money Sam earns during the 5 week period?

$7.25

$10.05

$251.25

$251.52

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Reggie pays $982.27 each month to rent an apartment. How much will it cost him to rent the apartment for two years?

$11,884.24

$23,574.48

$7,858.90

$4,567.98

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The table shows the speed and number of hours Kay spends riding her bike each day.  
How many miles did Kay bike on Thursday?

29.76

20.425

33

31.08

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jeane earned $62.95 every week for babysitting. How much did she earn in 6 weeks?

$63.01

$68.95

$377.70

$362.40

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suzanne ran 4.5 miles for the school fundraiser. She earned $2.40 per mile. How much money did she make?

$10.80

$1.88

$108.00

$6.90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?