Addition and Subtraction of Decimal Word Problems

Addition and Subtraction of Decimal Word Problems

6th Grade

19 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

Add, subtract, multiply and divide FRACTIONS

5th - 6th Grade

18 Qs

Penjumlahan dan Pengurangan Bentuk Aljabar

Penjumlahan dan Pengurangan Bentuk Aljabar

7th Grade

15 Qs

8.EE.7(a&b) Linear Equations and Inequalities

8.EE.7(a&b) Linear Equations and Inequalities

8th Grade - University

14 Qs

Proportion

Proportion

6th Grade

16 Qs

7.1-7.3 Review

7.1-7.3 Review

6th - 8th Grade

14 Qs

Recipes and proportion

Recipes and proportion

5th - 10th Grade

20 Qs

counting money

counting money

7th - 12th Grade

15 Qs

Dividing Fraction Word Problems

Dividing Fraction Word Problems

6th Grade

16 Qs

Addition and Subtraction of Decimal Word Problems

Addition and Subtraction of Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

I have 5.2kg of flour. If I use 3kg, how much will be left?

1.2

2.2

3.2

4.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

I will use 0.26 litres of milk for one recipe and 0.42 litres of milk for another. How much milk will I use altogether?

0.68

1.68

2.68

68.0

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Mona walked 2.1 km to the shop and then walked a further 0.7 km to get to her aunt’s house. How far did Mona walk altogether?

1.8

2.8

0.8

8.0

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

I saved £ 17.50 and spent £ 13.64 in the shop. How much money do I have left?

£ 2.86

£ 3.86

£ 4.86

£ 5.86

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Bentley is buying cookies for the 5th grade graduation. Each cookie costs $1.12 and there are 76 fifth graders. The total of all the cookies was split among the 4 teachers. How much did each teacher pay for the cookies?

0.05

340.48

85.12

21.28

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Yesterday I went to 7-11 and purchased 4 candy bars that were $1.25 each and 6 packs of gum that were $2.75 each. How much did I have to pay the cashier, before tax?

$7.50

$21.50

$5.00

$16.50

Answer explanation

1) Find the cost of the candy bars. (x)

2) Find the cost of the gum. (x)

3) Add the two costs.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Bentley took her two nieces to the zoo this past weekend. They bought two child tickets that cost $5.99 each, an adult ticket that cost $12.99, three lunches that cost $7.49 each and 3 waters that cost $4 each. If Mrs. Bentley brought a $100 bill, how much change did she receive?

40.56

59.44

41.44

100.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?