Subtraction and Adding Decimals

Subtraction and Adding Decimals

4th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Fractions Decimals Percents

Comparing Fractions Decimals Percents

6th Grade - University

14 Qs

Decimal to Fraction

Decimal to Fraction

4th Grade - University

16 Qs

Adding Decimals

Adding Decimals

4th Grade - University

16 Qs

Subtracting Decimals

Subtracting Decimals

4th Grade - University

13 Qs

Addition and Subtraction of Decimals

Addition and Subtraction of Decimals

4th - 6th Grade

7 Qs

Data Analysis

Data Analysis

4th - 5th Grade

16 Qs

Mixed Numbers and Decimals to Fractions and Vice Versa

Mixed Numbers and Decimals to Fractions and Vice Versa

6th Grade - University

15 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

4th Grade

14 Qs

Subtraction and Adding Decimals

Subtraction and Adding Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jade bought a bicycle lock with a $10.00 bill. It cost $6.27. How much change did Jade get back?

$3.73

$4.27

$14.83

$16.27

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It rained 0.72 inches on Monday. On Tuesday, it rained 0.34 inches less than on Monday. How much did it rain on Tuesday?

.38

.37

.39

1.08

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

After buying some bananas for $64.90, Ms.York has $3.96 left. How much money did Ms.York have to begin with?

$65.24

$65.78

$68.86

$63.26

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cooper had 76.3 apples. Cason has 25 apples. How many more apples does Cooper have than Cason?

52.3

51.3

51

52

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Lia and James went to the movies. The tickets are $3.00 each.  Lia bought popcorn and a slushy for $8.50 together. James bought a slushy and nachos $12.00 together. How much money did they spend total?

26.50

2.650

3.00

53.65

6.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Jackson spends $12.85 on a book, $5.89 for lunch, and $2.35 for a magazine. How much money did he spend in all? (a)  

$12.85

$21.09

$15.20

$18.74

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ms.Stewart had 200 jars of peanuts. Ms.York had 189.76 jars of peanuts. How many more jars of peanuts does Ms.Stewart have than Ms.York?

11.83

10.24

9.55

8.76

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?