WRITE AN EQUATION
April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
Writing Equations

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
n=total cost pencils; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
n=cost of 1 pencil; -7n-10=24
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Bonnie spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12? (Define 'n' and write the equation.)
n=wkly allowance; 2n-4=12
n=wkly allowance; 2n+4=12
n=wkly allowance; n/2-4=12
n=wkly allowance; n/2+4=12
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The space club is having some posters printed. The printer charges $250 plus $2 per poster. How can I figure out how many posters I could print for $1,000?
250x + 2 = 1000
1000 + 2x = 250
250 - 2x = 1000
2x + 250 = 1000
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. How many months has Jim been a member of the gym?
50 + 20m = 290
20 + 50m = 290
50 + 20 = m
50m - 20 = 290
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A computer printer can print 10 pages per minute.There were already 35 pages in the tray. The total pages printed was 115 pages. Write an expression for the number of pages the printer can print in m minutes.
10m + 35 = 115
10m + 115 = 35
115m + 35 = 10
35m + 10 = 115
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.
7x + 35 = 63
7x = 63
7x + 63 = 35
35x + 7 = 63
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An electrician charges $90 per hour plus a $50 travelling fee. It costs $1000 in total.
1000 = 50x + 90
1000 = 90x + 50
90 = 1000 + 50x
90x = 1000 + 50
50 = 90x + 1000
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
writing two step equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Writing Equations

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Writing Two Step Equations

Quiz
•
8th Grade
11 questions
Match Equation to Scenario

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
NC Math 1 Review #1

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Solving Systems of Linear Equations WORD PROBLEMS

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Writing Expressions and Equations

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Word Problems

Quiz
•
8th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade