Interpret Linear

Interpret Linear

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Representation

Linear Representation

9th Grade - University

20 Qs

Algebra STAAR

Algebra STAAR

9th Grade - University

15 Qs

Unit 5 Test Review

Unit 5 Test Review

9th - 12th Grade

15 Qs

Model Linear Function

Model Linear Function

9th Grade - University

20 Qs

Construct a Function to Model Linear Relationship

Construct a Function to Model Linear Relationship

8th Grade - University

20 Qs

Linear Equation Interpret

Linear Equation Interpret

8th Grade - University

20 Qs

Semester 1 Review

Semester 1 Review

9th Grade

18 Qs

Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

Algebra 2 Word Problems Algebraic Equations

9th Grade - University

15 Qs

Interpret Linear

Interpret Linear

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kylie is ordering a taxi from an online taxi service. She has to pay a flat charge just to order the taxi, and then has to pay per mile, depending on how far she travels. She wrote an equation to represent her total cost, y=3.5+2.3x, where y represents the total cost in dollars and cents, and x represents the number of miles she travels. What could the number 3.5 represent in the equation?

How much the taxi costs per mile

Total charge for one mile

The flat charge to order the taxi

How far Kylie can ride for $1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Starting at noon, Emily observed the amount of snow on her lawn during a blizzard. She wrote an equation to represent s, how many inches of snow were on the lawn: s=0.024x+7, where x represents the number of minutes past noon. What could the number 0.024 represent in the equation?

The amount of snow on the lawn at 12:01 pm

The amount of snow on the lawn at noon

How much more snow is added to the lawn every minute

The total amount of snow

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jocelyn is going to the amusement park, where she has to pay a set price of admission and another price for tickets to go on each of the rides. The total amount of money Jocelyn will spend is given by the equation y=3.5x+28, where y represents the total amount of money, in dollars and cents, and x represents the number of rides Jocelyn goes on. What could the number 28 represent in the equation?

The total amount Jocelyn will spend if she goes on 1 ride

The change in total amount of money for each additional ride she goes on

The total amount Jocelyn will spend if she goes on 100 rides

The cost to get into the amusement park

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Anthony's math teacher finds that there's roughly a linear relationship between the amount of time students spend on their homework and their weekly quiz scores. This relationship can be represented by the equation y=57+6.3x, where y represents the expected quiz score and x represents hours spent on homework that week. What is the meaning of the x-value when y=99?

A student's expected quiz score if they spend 1 hour on their homework

A student's expected quiz score if they spend 99 hours on their homework

How many hours a student spends studying all year

The number of hours a student should spend on their homework to expect a score of 99 on the quiz

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Printer ink costs $16.89 per cartridge. The company that sells the ink cartridges charges a flat rate shipping fee of $4.25, no matter the number of cartridges purchased in a single order. 

 

Which linear function models the total cost, t, for a single order of c cartridges?

c = 21.14t

c = 16.89t + 4.25

t = 21.14c

t = 16.89c +4.25

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Printer ink costs $18.99 per cartridge. The company that sells the ink cartridges charges a flat rate shipping fee of $7.95, no matter the number of cartridges purchased in a single order. Which linear function models the total cost, t, for a single order of c cartridges?

c = 26.94t

c = 18.99t + 7.95

t = 26.94c

t = 18.99c + 7.95

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Printer ink costs $16.89 per cartridge. The company that sells the ink cartridges charges a flat rate shipping fee of $4.25, no matter the number of cartridges purchased in a single order. Which linear function models the total cost, t, for a single order of c cartridges?

c = 21.14t

c = 16.89t + 4.25

t = 21.14c

t = 16.89c +4.25

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?