Solving Real World Equations

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is this a function or not?
Function
Not a Function
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cristy had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
$2
$3
$4
$5
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Zaniah bought 7 boxes of cookies. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?
37
35
36
38
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent half of his weekly allowance playing mini-golf. To earn more money his parents let him wash the car for $4. What is his weekly allowance if he ended with $12?
$16
$14
$12
$10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How old am I if 400 reduced by 2 times my age is 244?
78
80
76
82
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Julian sold half of his comic books and then bought sixteen more. He now has 36. With how many did he begin?
40
36
32
44
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Leah won 40 bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
16
14
12
10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Volume of Solids

Quiz
•
6th - 12th Grade
18 questions
Pythagorean Theorem Practice

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
#8.4 Proportionality Theorems

Quiz
•
9th - 11th Grade
12 questions
Excel Basics

Quiz
•
5th - 10th Grade
19 questions
Special Right Triangle Missing Side

Quiz
•
10th Grade - University
14 questions
Ch 7 Sampling Distributions Review

Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Right Triangles Problem Solving

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Average Rate of Change Review

Quiz
•
9th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade