Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas? (What is the unit rate?)
Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which operation do you use to solve for unit rate?
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
6 movie tickets cost $30.00. What is the cost per ticket (unit rate)?
What will you do to find the unit rate?
multiply by 6 to get $180 per ticket
divide by 6 to get $5 per ticket
multiply by 30 to get $900 per ticket
divide by 30 to get $1 per ticket
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
F
G
H
J
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Introduction to Rates/Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
13 questions
Ratio/ Rate/ Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rate and Rate Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Scatterplots and Trendlines

Quiz
•
8th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review

Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
90s cartoons

Quiz
•
8th Grade
23 questions
Writing Equations (Variables on both sides)

Quiz
•
8th Grade