Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Ratios, Rates, Tables and Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
Used 2+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
Sara Lee
Butterball
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A table that represents equivalent ratios and proportions
ratio table
scale factor
quantities
unit rate
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 2 pts
Rashida bought 3 tickets to a concert for $75.
How much will 5 tickets cost for the concert Rashida is attending?
$75
$100
$125
$150
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What is the missing value in the table?
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Ally ate 24 grapes in 6 days. Which rates below are equivalent to Ally’s rate?
12 grapes to 3 days
6 grapes to 3 days
4 grapes to 1 day
12 grapes to 4 days
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
Select the three ways to write the ratio of red dots to blue dots
5 to 6
6 to 5
5/6
5:6
red to blue
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Math Story Problems - Subtraction

Quiz
•
9th - 12th Grade
13 questions
6th Grade Unit 1 Ratios and Rates Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Bar Graphs

Quiz
•
7th Grade
10 questions
GCSE Maths Ratio

Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Absolute Value, Integers, and Coordinate Plane Vocabulary

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Quiz 6-4 ACA

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Unit Price Review

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Two-Variable Equations

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade