Ratios, Rates, Tables and Graphs

Ratios, Rates, Tables and Graphs

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

Proportional Relationships; ratios, unit rate and constants

7th Grade

15 Qs

Quiz 6-4 ACA

Quiz 6-4 ACA

6th Grade

10 Qs

Tables Graphs Rates

Tables Graphs Rates

6th Grade - University

15 Qs

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

Ratios Unit Rates Graphs and Tables Study Guide

6th Grade - University

15 Qs

Go Math Unit 1 Review

Go Math Unit 1 Review

6th Grade

11 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

10 Qs

4/13/20 Weekly Review 3 Distance Lerning

4/13/20 Weekly Review 3 Distance Lerning

7th Grade

8 Qs

Ratios, Rates, Tables and Graphs

Ratios, Rates, Tables and Graphs

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image

Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.

Sara Lee

Butterball

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25

9:15

21:28

30:50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A table that represents equivalent ratios and proportions

ratio table

scale factor

quantities

unit rate

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 2 pts

Media Image

 Rashida bought 3 tickets to a concert for $75.
How much will 5 tickets cost for the concert Rashida is attending?

$75

$100

$125

$150

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the missing value in the table?

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Ally ate 24 grapes in 6 days. Which rates below are equivalent to Ally’s rate?

12 grapes to 3 days

6 grapes to 3 days

4 grapes to 1 day

12 grapes to 4 days

7.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Select the three ways to write the ratio of red dots to blue dots

5 to 6

6 to 5

5/6

5:6

red to blue

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?