What mathematical operation do ratios involve?
Ratio Table and Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
addition
subtraction
multiplication
division
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio of
35 : 14
5 : 2
2 : 5
3 : 1
35: 14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00. What was the unit price for the water?
$32.00
$0.50
$3.20
$5.00
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.
$31
$39
$2,511
$34
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.
5 hours per dog
5 dogs per hour
320 dogs per hour
not here
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Constant of Proportionality and Unit Rates

Quiz
•
8th Grade
20 questions
7th Grade Unit 3(Ratios, Rates, Constant of Proportionality

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Slope and Unit Rate - Georgia Milestone Review

Quiz
•
8th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
17 questions
Unit Rates & Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade