Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Slope as Rate and Unit Rate

Slope as Rate and Unit Rate

6th - 10th Grade

10 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates & Equivalent Ratios

Unit Rates & Equivalent Ratios

7th Grade

17 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Ratio Table and Unit Rate

Ratio Table and Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

addition

subtraction

multiplication

division

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio of
35 : 14

5 : 2

2 : 5

3 : 1

35: 14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Edgar bought an eight pack of bottled water for $4.00.  What was the unit price for the water?

$32.00

$0.50

$3.20

$5.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

$279 for 9 concert tickets. Find the cost per ticket.

$31

$39

$2,511

$34

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Ken can walk 40 dogs in 8 hours. Determine how many dogs he can walk in one hour.

5 hours per dog

5 dogs per hour

320 dogs per hour

not here

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?