A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
Rate Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
35 boxes
14 boxes
112 boxes
560 boxes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour. If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours
7 ½ inches
6 ½ inches
5 ½ inches
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available: A 20-lb bag for $23.44 An 8-lb bag for $9.88 A 40-lb bag for $49.00 Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is the "better buy"? A 12 ounce can of corn for $1.92 of a 20 ounce can of corn for $3.00?
They are the same
The 20 ounce can
The 12 ounce can
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
19 questions
Ratios for Better Buy

Quiz
•
7th Grade - University
11 questions
Unit Rates/Ratios

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Better Buy

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
7th Grade Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate Analysis

Quiz
•
7th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade