Goldfish crackers $1.99 for 7.2 oz.
or
Cheez-its $2.70 for 13.7 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Rate Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Goldfish
Cheez-its
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Oreos $2.98 for 15.5 oz.
or
Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Oreos
Chips Ahoy
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Crayola crayons $6.97 for 120
or
Rose Art crayons $1.53 for 24
Find the unit price of each and choose the better deal.
Crayola
Rose Art
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Niko took a fitness test and was able to complete 78 sit-ups in 2 minutes. What is his unit rate of sit-ups per minute?
39 sit-ups per minute
156 sit-ups per minute
25 sit-ups per minute
34 sit-ups per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jackie took a fitness test and completed 40 jumping jacks in 1 minute. Her unit rate in jumping jacks per minute is...
40 jumping jacks/minute
39 jumping jacks/minute
20 jumping jacks/minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Proportions and unit rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Comparing Linear Functions

Quiz
•
8th Grade
14 questions
6th grade review quiz

Quiz
•
7th Grade
20 questions
2-2: Determine Unit Rates with Ratios of Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade