Which of the following is a UNIT RATE?
Rate Ratio Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
10 miles / 2 hours
$6 for each hour
1 box / $3
15 pounds every 5 servings
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
When a rate is expressed as a unit of one...
unit rate
scale factor
proportion
decimal
7.
DRAG AND DROP QUESTION
1 min • 1 pt
Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth: (a)
11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken
7
22
30
10
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rate Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Graphing Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Is It Rate, Unit Rate, Ratio

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
16 questions
Unit Rate and Proportions Quiz

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade