Rate Ratio Unit Rate

Rate Ratio Unit Rate

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates & Ratios

Rates & Ratios

8th Grade

20 Qs

9s: Unit rate problems

9s: Unit rate problems

6th - 9th Grade

15 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, & Unit Rate

Ratios, Rates, & Unit Rate

6th - 8th Grade

19 Qs

Ratios and Proportions Study Guide

Ratios and Proportions Study Guide

7th Grade

15 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rate Ratio Unit Rate

Rate Ratio Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following is a UNIT RATE?

10 miles / 2 hours

$6 for each hour

1 box / $3

15 pounds every 5 servings

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar

6 cookies per dollar

9 cookies per dollar

1/9 dollars per cookie

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

0.125 pounds per dollar

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.

12 : 4

2 to 6

1 : 3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

When a rate is expressed as a unit of one...

unit rate

scale factor

proportion

decimal

7.

DRAG AND DROP QUESTION

1 min • 1 pt

Find each unit rate. Round your answer to the nearest hundredth:​ (a)  

11 chickens lay 77 eggs _________eggs per chicken

7

22

30

10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?