Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Ratio Tables and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To make coffee, one small scoop of coffee grounds is added to 2 cups of water. Use the ratio table to find how many cups of water to use for 5 scoops of coffee.
4
6
10
8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio is...
the difference between two numbers.
a comparison of two numbers by division.
a comparison of two numbers by multiplication.
the sum of two numbers.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 13 boys and 10 girls in the classroom. What is the ratio of boys to girls?
10 to 13
23 to 13
13 to 10
23 to 10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears. What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 22 dogs, 30 cats, and 12 lizards. What is the ratio to dogs and lizards in simplest form?
11 to 6
15 to 6
11 to 15
6 to 15
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
$7 per hour
$6 per hour
$6.80 per hour
$17.40 per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Ratios

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate and Ratios Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Proportional Reasoning

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade