Add, Subtract, Multiply Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply Decimals Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement Conversions

Measurement Conversions

6th Grade

15 Qs

Add Subtract Multiply or Divide Decimals

Add Subtract Multiply or Divide Decimals

6th Grade - University

15 Qs

Add Subtract Multiply or Divide Word Problems

Add Subtract Multiply or Divide Word Problems

6th Grade - University

15 Qs

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Fifth Word Problem Multiply and Divide Decimals

Fifth Word Problem Multiply and Divide Decimals

6th Grade - University

13 Qs

Multiply & Divide Decimals Word Problems

Multiply & Divide Decimals Word Problems

6th Grade

15 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 6th Grade

10 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

4th - 6th Grade

10 Qs

Add, Subtract, Multiply Decimals Word Problems

Add, Subtract, Multiply Decimals Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Mr. Garcia bought six chairs for his family room. The total for the chairs was $684.54 including tax. How much did each chair cost?

$114.09

$136.90

$125.07

$164.59

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Joanie weighs 102 pounds. Her father weighs 2.2 times as much as Joanie. Based on this information, which statement is true?

Her father's weight is 104.2 lbs because 102 + 2.2 = 104.2

Her father's weight is 220.4 lbs because 102 x 2.2 = 220.4

Her father's weight is 224.4 lbs because 102 x 2.2 = 224.4

Her father's weight is 234.4 lbs because 102 x 2.2 = 234.4 lbs

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Sami and his five friends went to the county fair. The total cost for their tickets and food was $75. They all split the cost equally so each person would pay the same amount. How much does each person pay? $____

(type numbers only)

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Mrs. Archer is doing a painting project with her art class. She uses a large jug with 28.5 ounces of blue paint to fill 6 smaller bottles. If she divides the paint evenly, how much paint will be in each bottle?

____ ounces

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 5 pts

Media Image

Nikki is buying some greeting cards for her friends. Her total bill is $14.40. If cards are $0.60 each, how many greeting cards is she buying? _____

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 5 pts

If you multiply 3.46 by 2.4, how many digits will be behind the decimal in your answer?

OR how many decimal places must you move?

1

4

2

3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

One serving of cheese enchiladas uses 1.5 ounces of cheese. The entire pan of enchiladas uses 12.75 ounces. How many servings are in the pan? What operation do you need to perform?

Multiply

Divide

Add

Subtract

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?