Multiplying Decimals with Word Problems

Multiplying Decimals with Word Problems

5th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying Decimals by Powers of Ten

Multiplying Decimals by Powers of Ten

5th Grade

15 Qs

Percentage

Percentage

7th - 8th Grade

18 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th - 8th Grade

15 Qs

PRE Rational Numbers Test Review

PRE Rational Numbers Test Review

7th Grade

20 Qs

Practicing conversions between fractions, decimals and %s

Practicing conversions between fractions, decimals and %s

6th - 7th Grade

21 Qs

Convert Fractions, Decimals, & Percentages

Convert Fractions, Decimals, & Percentages

9th Grade

18 Qs

Converting Decimals to Percents and Percents to Decimals

Converting Decimals to Percents and Percents to Decimals

5th - 10th Grade

15 Qs

Model Percents- Write Percents as Fractions and Decimals

Model Percents- Write Percents as Fractions and Decimals

5th - 7th Grade

20 Qs

Multiplying Decimals with Word Problems

Multiplying Decimals with Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Celeste bought 4.6m of fabric that cost $3.57 per meter. What was her total cost?

$1.64

$16.42

$16.56

$165.60

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You buy 3.5 yards of yellow fabric to make a Chinese dragon. You buy 2.5 times as much red fabric as yellow fabric. How many yards of fabric do you buy in all?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A newly hatched fish is 0.25 inch long. An adult fish is 7.6 times as long as the newly hatched fish. How long is the adult fish?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A toy car designer measures the length of the actual car shown. A toy car is 0.05 times as long as the actual car. How long is the toy car?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Miss Meyer bought 24 donuts for the class. If each donut cost $3.15, how much did Miss Meyer spend on her class?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Multiply or divide? If a book costs $12.50 and you buy 3 books, how much will you spend in total?

Divide

Multiply

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mia gets paid $48.95 for every dog she grooms. If she groomed 4 dogs, how much money will she make?

$12.24

$195.08

$195.80

$52.95

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?