Brad drives 527 miles on 17 gallons. How many miles does Brad drive on one gallon?
Find Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
31 mpg
17 mpg
51 mpg
15 mpg
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?
12 gallons of gas for $33
5 gallons of gas for $14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which operation do you use to solve for unit rate?
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
or
Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Sara Lee
Butterball
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 5 pts
What is the unit price? 3 movie tickets for $29.25.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
$300 per week
$200 per week
$1200 per week
$602 per week
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sam drove 220 miles on 8 gallons of gas. Find the unit rate.!
27.5 mpg
2.75 mpg
275 mpg
228 mpg
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rates and Ratio Review

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Better Buy Unit Rate Whole Number

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
untitled

Quiz
•
6th Grade - University
19 questions
Understanding Unit Rates in Real Life

Quiz
•
11th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade