Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Unit Rate - Word Problems

Unit Rate - Word Problems

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Proportions

Unit Rate and Proportions

9th - 10th Grade

18 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

75 miles per hour

0.013 miles per hour

750 miles per hour

13 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Juliana walks every Sunday for 4 hours and burns a 465 calories. Find the unit rate.

116 calories per hour

86 calories per hour

0.0086 calories per hour

116.25 calories per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Gaby swam 84 lengths of the pool in 1 hour. Which table correctly shows equivalent ratios for this situation?

A

B

C

D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A tank can be filled with water at a rate of 150 liters in 3 minutes. What is the unit rate of liters per minute?

50 liters/minute

60 liters/minute

40 liters/minute

45 liters/minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a printer can print 240 pages in 4 minutes, what is the unit rate of pages per minute?

60 pages/minute

50 pages/minute

70 pages/minute

40 pages/minute

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can buy 12 apples for $6, what is the unit price per apple?

$0.50 per apple

$1.00 per apple

$0.25 per apple

$2.00 per apple

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?