Write as a unit rate: 12 batteries cost $20
Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$20 per battery
$1.67 per battery
$240 per battery
$0.60. per battery
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$2.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What operation do you use to find the unit rate?
Addition
Subtraction
Multiplication
Division
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the complex fraction.
18
1/18
9/72
1/8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a ratio that compares two quantities with different kinds of units
Proportion
Rate
Unit Rate
Complex Fraction
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Rate Word Problems

Quiz
•
6th Grade
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding the unit rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade