Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

double number line

double number line

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates & Unit Rate Quiz

Rates & Unit Rate Quiz

7th Grade

11 Qs

Unit Rates and Ratio Tables

Unit Rates and Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Rate and Unit Rate

Rate and Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

10 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Write as a unit rate: 12 batteries cost $20

$20 per battery

$1.67 per battery

$240 per battery

$0.60. per battery

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$2.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What operation do you use to find the unit rate?

Addition

Subtraction

Multiplication

Division

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Simplify the complex fraction.

18

1/18

9/72

1/8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is a ratio that compares two quantities with different kinds of units

Proportion

Rate

Unit Rate

Complex Fraction

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?