Mona is ordering cups for her school. Company A charges $3.50 for each cup and a one-time starter fee of $14. Company B charges $0.50 for each trophy and a one-time starter fee of $22.
Which inequality can be used to find x, the minimum number of cups that can be ordereed so that the total charge at Company A is less than the total charge at Company B?
Inequality Word Problems with Variables on Both Sides

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
3.5x + 14 < 0.5x + 22
3.5x + 14 > 0.5x + 22
3.5 + 14x < 0.5 + 22x
3.5 + 14x > 0.5 + 22x
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Renting games online from Netwii costs $3.33 per game with no monthly fee. Renting games online from HDO costs $2.00 per game plus a monthly fee of $10.00.
Which inequality represents the situation when the monthly cost at Netwii is more than the monthly cost at HDO?
3.33v > 2v + 10
3.33v + 10 > 2v
3.33v < 2v + 10
3.33v + 10 < 2v
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The inequality shown below represents fees for two different apartments. 500x + 700 < 650x + 200 Which situation below does this inequality represent?
Apartment A charges a $700 deposit and then $500 per month. Apartment B is equal to Apartment A charging $650 per month with a $200 deposit.
Apartment A charges a $700 deposit and then $500 per month. Apartment B is greater than Apartment A charging $650 per month with a $200 deposit.
Apartment A charges a $700 per month and then $500 deposit. Apartment B is greater than Apartment A charging $650 deposit with $200 per month.
Apartment A charges a $700 deposit and then $500 per month. Apartment B is less than Apartment A charging $650 per month with a $200 deposit.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 12 pts
Mrs. Scott decided that she would spend no more than $120 to buy a jacket and a skirt. If the price of the jacket was $20 more than 3 times the price of the skirt, which inequality represents the highest possible price of the skirt?
20x + 120 ≥ 3
x/3 + 20 ≤ 120
3x + 20 ≤ 120
3x + 20 ≥ 120
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A
B
C
D
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x
Similar Resources on Quizizz
13 questions
Equations and Inequalities on Both Sides

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Solving Word Problems with Two Variables Inequality

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Inequalities with Rational Numbers

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Inequalities with Variables on Both Sides from Word Problems

Quiz
•
9th - 10th Grade
13 questions
Solving Inequalities Variables On Both Sides

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Inequality Constraints

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Solving Inequality and Equation Word Problems with the Variable on Both Sides

Quiz
•
8th Grade
13 questions
Solving Multistep Inequalities with Variables on Both Sides

Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade