Constant Rate of Change and Slope

Constant Rate of Change and Slope

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

20 Qs

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

Constant Rate of Change and Classifying Solutions

7th - 9th Grade

20 Qs

8.3.1.gtmath Constant Rate of Change

8.3.1.gtmath Constant Rate of Change

7th - 9th Grade

19 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Constant Rate of Change/Slope/Direct Variation

Constant Rate of Change/Slope/Direct Variation

7th - 8th Grade

15 Qs

Slope Rate of Change Intro

Slope Rate of Change Intro

8th Grade - University

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

12 Qs

Proportionality

Proportionality

6th - 8th Grade

13 Qs

Constant Rate of Change and Slope

Constant Rate of Change and Slope

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the constant rate of change

1

2

11

Not a constant slope/Non-Linear

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

$1 per hour

$40 per hour

$5 per hour

$10 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

4 calories per minute

15 calories per minute

40 calories per minute

60 calories per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the constant rate of change for this graph.

2 lb per person

1 lb per person

3 lb per person

4 lb per person

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change?

Not here.

$80 per month.

$82 per month.

$41 per month.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

At what constant rate did the rain fall?

2 cm per hour

1/4 cm per hour

1/2 cm per hour

4 cm per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?